Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá (8-15 hod )
0 ks
za Kč 0,00
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
06.09.2021
Kolekce BENSON EN ISO 20471
Nová kolekce BENSON výstražných oděvů ( splňující EN ISO 20471)  pro stavebnictví, silničáře, údržbu, logistiku, leteckou nebo lodní dopravu. Materiá... číst celé
24.08.2021
Kolekce NAOS
Nová dynamická kolekce CXS NAOS kombinuje všechny vlastnosti, které splňují požadavky pro moderní pracovní oděv. Konstrukce 4-way stretch umožňuje ro... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Aktuálně
Fotoobraz dle Vašich předloh nebo fotografií. Vaše fotka na skle nebo plátně ? Vaše vlastní fotografie se stává moderním a elegantním poutačem. Můžete si u nás nechat zhotovit fotoobraz z vlastní fotografie. Je to skvělý doplněk Vašeho domova, ale například i kanceláře. Zároveň ho můžete použít i jako originální dárek. Zcela jedinečným designovým prvkem z vlastní fotografie budete dělat radost i návštěvám.
  1. Úvod
  2. Jak vybrat pracovní pomůcky
  3. Bezpečnost ve výškách

Jak si správně vybrat bezpečnostní postroj pro práci ve výškách

 

                           

Pracovní úrazy, spojené s pádem z výšky, jsou jedny z nejrizikovějších a jejich následky mohou být často fatální. Správná bezpečnostní výbava v čele s bezpečnostním postrojem je proto naprostou nezbytností.

 

Práce na stavbách, výškových plošinách, šikmých střechách, ale i záchranářské práce ve skalách nebo jakákoliv činnost, spojená s rizikem pádu do hloubky: to všechno jsou profese, které si žádají individuální bezpečnostní opatření v podobě bezpečnostního postroje.

Ve chvílích, kdy je nejbližší pevná zem dvacet metrů pod vámi, přestává být postroj pouhou bezpečnostní pomůckou: stává se alfou a omegou vaší práce. Kromě toho nejcennějšího na něm závisí i vaše pohodlí, od kterého se dále odvíjí i kvalita pracovního výkonu. Ne každý postroj se ale hodí pro každý typ výškové práce: s následujícím průvodcem budete lépe vědět, který bezpečnostní postroj je ten pravý pro vás.

V jakých případech musíte celotělový postroj použít?

Postroje pro výškové práce jsou povinností pro každého, komu při práci hrozí riziko pádu z výšky nebo do hloubky. Nosit je musí každý, kdo pracuje ve výšce nad 1,5 metru a pohybuje se přitom méně než 1,5 metru od hrany pádu. Stejná povinnost platí i pro ty, kdo pracují u otvorů širších než 0,25 metru, a také nad vodou, pokud zde není žádná ochranná konstrukce.

Z čeho se skládá bezpečnostní postroj

Základní prvky jsou pro všechny postroje společné, bez ohledu na jejich typ: každý postroj se skládá z popruhů, spon, karabin a dalších prvků, jež slouží k přizpůsobení postroje postavě nositele. Počet popruhů, jejich propojení a poloha pak závisí na konkrétním typu postroje a způsobu jeho využití.

K čemu na postroji slouží D kroužky

D kroužek je jedním z nejčastějších zavěšovacích prvků na bezpečnostních postrojích. Slouží k uchycení záchranného lanka a je umístěn tak, aby v případě zachycení pádu zabránil poranění citlivých míst jako jsou například třísla nebo krk. Umístění D kroužku proto v rámci postroje v žádném případě neměňte.

Druhy bezpečnostních postrojů

Abyste si mohli vybrat bezpečnostní postroj správně tak, aby odpovídal požadavkům vaší profese, je nezbytné mít přehled o možnostech dostupných na trhu:

Postroje zachycující pád

Tento typ postrojů se užívá jako pojistka v případě, že pracujete někde, odkud byste mohli spadnout. Tj. ve výšce nad 1,5 metru a blízko okraje. Jde o lehké postroje, které se dají snadno obléknout a neomezují v pohybu — proto také nebývají polstrované. Zachycovače pádu bývají obvykle vybavené jedním nebo dvěma jistícími prvky k uchycení lana.

K dostání jsou i zachycovací postroje, jejichž součástí je reflexní vesta. Ty oceníte zejména při práci v podmínkách se zhoršenou viditelností.

Polohovací postroje

Polohovací postroje bývají polstrované, jelikož slouží k zaujmutí a udržení pracovní polohy. Nejedná se tedy jen o bezpečnostní pojistku, ale víceméně o pracovní pomůcku.

Na co se při výběru soustředit

Všechny bezpečnostní postroje by měly splňovat požadavky evropských norem pro pracovní pomůcky v požadované oblasti. Minimálně je to norma EN 361. Ujistěte se však také, že veškeré stehy a další spoje jsou pevné a kvalitní. V neposlední řadě se přesvědčte, že má vámi vybraný postroj přizpůsobitelnou velikost popruhů.

Se správně vybranými bezpečnostními pomůckami a doplňky se vám i vašim kolegům bude pracovat nejen lépe, ale hlavně bezpečněji.

Kontakt

Vlastimil Bárta - TOMCAT CZ

Pro zpřehlednění komunikace prosím preferujte e-mail, který je k dispozici i po osmnácté hodině a o víkendech.

Provozovatel e-shopu www.tomcatcz.cz

 
Logo
Vlastimil Bárta - TOMCAT CZ
Po-Pá (8-15 hod )
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz