- Úvod
- Jak vybrat pracovní pomůcky
- Pracovní obuv
Jak vybrat pracovní obuv
Správný výběr obuvi pro práci může být ovlivněn mnoha různými faktory – např. vlhkost, chladné prostředí, vysoké teploty, ostré předměty, chemikálie, kluzké povrchy. V našem sortimentu obuvi rozeznáváme dvě kategorie obuvi, které podléhají evropských normám, a to dle požadavků na pracovní obuv - značení OB – O5 (EN 20347) a dle požadavků na bezpečnostní obuv – značení SB – S5 (EN 20345).
Základní rozdíl mezi těmito kategoriemi obuvi je, že bezpečnostní obuv má jako základní ochranný prvek ochrannou tužinku a dále může mít až 7 dalších ochranných vlastností (např. antistatické vlastnosti, absorpce energie v patní části, odolnost vůči olejům atd.). Pracovní obuv může mít až 6 ochranných prvků (např. průnik a absorpce vody). Pracovní a bezpečnostní obuv mohou nést i dodatečné požadavky pro speciální použití jako jsou například – P (podešev odolná proti propíchnutí), CI (izolace spodku proti chladu), A (antistatická obuv), atd.
Požadavky na pracovní obuv jsou jasné: musí být pohodlná, odolná a prodyšná. Vždyť v ní trávíte přes 8 hodin denně! Nevhodně zvolená či nekvalitní pracovní obuv vám může znepříjemnit celý den, a dokonce ovlivnit vaše pracovní výsledky nebo zapříčinit úraz. A to určitě nechcete. Pojďme si tedy říci, jak nejlépe vybrat pracovní obuv.
Když design ustupuje komfortu
Je pravda, že pracovní boty nejsou zrovna šité na módní přehlídku.
Nejdůležitější je komfort a spolehlivost.
Neznamená to ale, že byste se v pracovní obuvi styděli vyjít mezi lidi. Jedná se hlavně o praktický střízlivý design. Podobu obuvi může ovlivňovat i váš zaměstnavatel - některý vám povolí nošení obuvi s volnou špičkou, některý zase ne. Než se tedy do nákupu pustíte, zjistěte si podmínky svého pracoviště.
Požadavky na běžnou pracovní obuv:
· protiskluzová podrážka · podrážka odolná vůči propíchnutí · vyrobená z nezávadných materiálů · prodyšná · správně tvarovaná · lehká |
O výběru vždy rozhoduje účel
Jinou pracovní obuv potřebuje zdravotní sestra a jinou zase instalatér. Při výběru obuvi proto vždycky berte v potaz svou pracovní náplň. Pracujete v mrazírnách a podobných chladírenských provozech? Pak zvažte nákup zimní pracovní obuvi. Pro potravinářské a lékařské provozy jsou zase typické bílé uniformy a k těm se hodí jedině bílá pracovní obuv. Mnoho výrobců se dnes, co se týče komfortu, snaží přiblížit trekingovým botám, což se jim celkem úspěšně daří.
Kvalita za nízkou cenu? Spíše ne…
Tady existuje přímá úměra - čím kvalitnější pracovní boty jsou, tím jsou dražší. Na materiálech nelze šetřit. Laciná pracovní obuv je často i špatně navržená a vůbec na noze nesedí. Nošení takových bot třetinu dne je pak skutečné utrpení. Některé materiály mohou být dokonce zdravotně závadné.
Neváhejte proto investovat do kvalitní pracovní obuvi.
Typy pracovní obuvi:
Sandál – Modely v tomto provedení často splňují výbornou prodyšnost a odvod vlhkosti. Obecně jsou sandály nejčastěji využívány ve vnitřních prostorech. Samozřejmostí v bezpečnostní kategorii obuvi je podešev s antistatickými, olejivzdornými a protiskluzovými vlastnostmi. Některé bezpečnostní sandály mohou disponovat rovněž stélkou proti propíchnutí s označením (P).
Polobotka – Jedná se o typ obuvi, která je velmi dobře chrání před okolními vnějšími vlivy v pracovním prostředí. Kromě využití pro práci ve venkovních prostorech se doporučuje i užití ve vnitřních prostorech.
Kotníková obuv – Poznávacím znamením tohoto typu obuvi je výborná fixace nohy, která chrání před podvrtnutím a v zimním provedení bude dostatečně chránit proti nízkým teplotám.
Holeňová obuv – Tuto obuv oceníme zejména v chladném počasí, kdy navíc je chráněn nejen kotník, ale rovněž větší část lýtka či holenní oblasti.
Holínky – Obuv tohoto ražení se využívá zejména ve vlhkém, mokrém nebo chemickém prostředí. Zároveň vybrané modely s vnitřní vložkou se dají vhodně využít rovněž do chladného prostředí.